KuryeForum

Kurye bahşişlerinde vergi verecekler mi? Yeni vergi düzenlemesi nasıl olacak?

KuryeForum
KuryeForum
Keymaster

Esnaf kurye” modeline yeni vergiler yolda

Ticari kazanç mükellefi olan 126 bini aşkın moto kuryenin* bu düzenlemenin kapsamına girmesi bekleniyor. Yıllık kazancı 3 milyon TL’nin altında olan moto kuryelere yapılan ödemeler üzerinden yüzde 15 oranında tevkifatı bankalar yapacak. Bu tevkifatın nihai vergileme olarak kabul edileceği, limiti aşan kuryelerin ise beyanname vermek zorunda kalacakları söyleniyor. Bu düzenlemenin ise bütçeye 3.9 milyar TL katkı yapması bekleniyor.

Şirket bünyesinde sigortalı çalışan moto kuryeler için bir değişiklik söz konusu olmasa da, “esnaf kurye” modeliyle çalışan moto kuryelere yüzde 15 oranında yeni bir vergi yükü getiriliyor.

Torba yasada yer alması beklenen düzenlemeye göre moto kuryeler, tıpkı sosyal medya fenomenleri gibi ticari kazanç sahibi olarak mükellefiyet kaydı, defter tutma ve beyanname verme gibi yükümlülüklere tabi olacak. Ayrıca kendilerinden Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açtırmaları istenecek ve tüm hasılatlarını sadece bu hesap aracılığıyla tahsil etmeleri gerekecek. Bankalar, bu hesaplara aktarılan tutarlar üzerinden yüzde 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yaparak, beyan edip vergi dairesine ödemekle yükümlü olacak.

Bu düzenlemenin 2025 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ancak bu süreçte, moto kuryelerin zaten güvencesiz çalışma koşulları daha da zorlaşacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni düzenleme ile moto kurye faaliyetlerinden doğan ticari kazançların basit usulde vergilendirileceğini, bahşiş gelirlerinin normal ücret geliriyle ilişkilendirilmeyeceğini ve hizmet bedelinden ayrı gösterilerek KDV’ye tabi olmayacağını belirtti.

192 Kayıtlı Üye
26 Forum
76 Konu
27 Cevap
Son 24 saatte ziyaret eden 0 kullanıcıdan şu anda 0 kullanıcı online
Bugün siteye giriş yapılmadı.
Yönetici (3)
Subscriber (189)
Keymaster (1)
Ziyaretçi İstatistiği
  • Toplam Ziyaretçi: 168574
  • Bu Ayki Ziyaretçi: 168557
  • Dünkü Ziyaretçi: 223
  • Bugünkü Ziyaretçi: 584